Pastane vitrininde gördüğümüz çikolatalı keki sipariş etmeden önce veya küçük bir yorgunluk şikayetiyle günlük egzersizimizi es geçip tv-snack girdabına dalarken içsesimizin bize çekingen bir tavırla sorduğu fakat olanca gücümüzle cevaplamaktan kaçındığımız ve duymazdan geldiğimiz soru aslında.

Yapılan bir araştırma insanların sadece %1’lik bir bölümünün bu tip kriz anlarında seçimlerini kendileri için en iyi tercihten yana kullanabildiğini gösteriyor. Geri kalan %99 ise kendileri için neyin en iyi olduğunu bilmelerine rağmen tercihlerini çoğu zaman ‘’daha kolay ve kestirme’’ olandan yana kullanıyorlar.

İstedikleri herşeye sahip olabilme kudretine vakıf olduklarına inanan  ve kazanımlarının tamamının mimarı olarak sadece kendilerini gören bu %1’i, kader mahkumu %99’dan ayıran sır ne peki?

Başlıca ortak özellikleri muazzam bir özgüvene ve insanüstü bir özdisiplin yapısına sahip olmaları olan bu grup , düşün kutuplarının benzer kutuplu olayları kendilerine çektiğine inanıyor. Pozitif yaşam için pozitif düşünce yönelimleri var. Şimdi burda kullandığım son cümleden işin ‘’The Secret’’ kitabının uçsuz bucaksız sır deryasına doğru yelken açacağını düşünenler eminim vardır; fakat ne yazık ki iş olumlamalar ve evrene gönderilen enerji toplarıyla çözülebilecek gibi görünmüyor😊

Geri kalan %99 gibi işi sadece pozitif düşünce ve hayal kurma aşamasında bırakmayıp mental ve fiziksel kapasitelerinin tamamını muazzam özdisiplinlerini kullanarak sahip olmak istedikleri geleceğe odaklamaları bu insanların en önemli özelliği.

İlk bakışta taklit edilmesi kolay gibi görünen bu yaşam tarzını kalan %99 için  zor ve hatta neredeyse imkansız kılan şey ise işin ısrarlı odaklanma kısmı. Sabaha gözlerini açtıkları andan gece uykuya daldıkları ana kadar attıkları her adımda ve yaptıkları her seçimde (kendim ve amacım için yapabileceğimin en iyisi mi?) sorusunu soran ve her seferinde büyük bir ısrarla  kendileri için en iyisini yapmayı tercih eden ve bu rutini hayat boyu hergün uygulayan %1’i kalanlardan ayıran da işte bu odaklanma disiplini.

Küçük bir deneyle %1’in günü nasıl geçiyor tecrübe etmek istersen sadece 1 gün kendine bu soruyu sormayı dene. Her adımda ve her tercihte, kolaya kaçmadan, kendini kandırmadan. Bakalım yaşamının kontrolünü geri alabilecek misin?

Beran