wunda pilatesHer ne kadar Pilates ve kilo kaybı ilişkisi üzerine yapılmış herhangi bir bilimsel çalışma olmasa da formu ne olursa olsun fiziksel egzersizin metabolizmayı ve dolayısıyla yağ yakımını hızlandırdığını kanıtlayan yüzlerce araştırma mevcut.

Ancak gün boyu aldığımız kaloriden fazlasını harcadığımızda kilo kaybedebiliriz. Bu demek oluyor ki yaptığımız egzersizin yoğunluğu ve süresi ne olursa olsun asıl fark, alınan ve harcanan kalori miktarı arasındaki  oranda gizli.

Peki Ne Kadar?

Tabii ki Pilates de yağ yakımınızın hızlanmasında size yardımcı oluyor. Peki ne kadar..? Yapılan araştırmalar 75kg. ağırlığındaki bir insanın 1 saat süren ileri seviye mat(minder) seansı sonunda ortalama 480 kcal. enerji harcadığını kanıtlamıştır. Bu miktar orta seviye mat çalışması için 390, başlangıç seviyesi için ise 276 kcal. dir. Aynı araştırma ayrıca, egzersiz tecrubesi ile harcanan enerji miktarı arasındaki doğru orantıya özellikle dikkat çekmiş, hareket serilerinin düzgün bir form ile uygulanmasının yakılan enerji miktarını arttırdığını vurgulamıştır.

Unutmamak gerekir ki egzersiz rutininiz ne olursa olsun, ancak vücut gereksinimlerinize uygun bir diyet eşliğinde uygulandığında formunuzu korumanıza yardımcı olur..:)